Hodnocení: 25 %

Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema

Německo / 2018 / 110 min / 25%

Kdo je Jim Knoflík? Jim je malý černoušek, který se jako miminko octl v Jasmánii, ostrovním královstvíčku, jemuž vládne král Alfons Třičtvrtěnadvanáct. Kdo je Lukáš? Lukáš je Jimův nejlepší kamarád a je strojvůdcem a vlastníkem lokomotivy Emy. A tihle tři se jednoho dne vydali do světa, mimo jiné zachránit princeznu.

Jim Knoflík rozbije dort, prakem sestřelí klobouk panu Rukávovi, roztrhne si kalhoty – nenásleduje žádné pokárání ani žádná omluva či náprava! Nesmysly typu, že vojenská garda nechá bez problémů projet podivný stroj v podobě lokomotivy na kolech až k císařskému paláci, že v Údolí soumraku se v ozvěně odráží pouze mluvené slovo, ale hukot a pískání lokomotivy ne, nebo že všechny cesty a mosty nebyly nikdy užší než šířka lokomotivy, nechávám stranou. Ale nad čím už jsem odmítl přivírat oči, bylo, že živý drak nerozezná svého druha od makety, že unesené děti byly přehledně vybrány z různých kontinentů (indiánka, eskymák, černoušek a chlapec z Německa v národním stejnokroji) a působily komickým dojmem. A polepšení draka, který na smrtelné posteli diktuje souřadnice výskytu jisté lodi, byla vážně komedie, kterou filmaři určitě nezamýšleli.

Ano, kdyby tento film někdo natočil v šedesátých letech, v době vydání knižní předlohy Michaela Endeho (autora Nekonečného příběhu), tak možná. Ale v roce 2018 je to opravdu mimo mísu. Ale abych filmu nekřivdil. Děti kolem 6 let si ho jistě užijí; v sobotu dopoledne v televizi.