Hodnocení: 15 %

Jack a obři

USA / 2013 / 114 min / 15%

Jack je chudý farmář, který náhodou získá zázračné fazole, které namočené mohou vyrůst až do nebe. Což se nešťastnou náhodou stane. Vyklíčená fazole spojí náš pozemský svět se světem obrů, kteří žijí ve své zemi nad oblaky. Díky této nehodě se dostane do zajetí obrů také královská princezna. Jack, vojáci a bohužel i dva zrádci šplhají po obrovitánském fazolovém stonku do země obrů princeznu vysvobodit.

Nevšední a velmi originální pohádka (u nás není tak známá a slavná jako za mořem) se dala natočit mnoha způsoby. Cesta, kterou si zvolil režisér Bryan Singer, se ukazuje jako špatná.

Film Jack a obři je u nás všem přístupný, tedy i dětem a možná budí dojem dobrodružné pohádky. Nicméně tento film má v zemi původu klasifikaci PG-13, což znamená, že rodičům se důrazně doporučuje, aby své děti mladší 13 let do kina doprovázeli. Obsahuje totiž mnoho násilí (krev sice žádnou), ale stovky mrtvých, včetně utrhaných hlav a končetin. Pohádkovou atmosféru zde moc nenajdete. Spíše bojovou vřavu a šeredné skřetoobry. Film je na mnoha místech odporný a schválně zlý. Humor, jestli je tu nějaký, tak zlomyslný.

Ewan McGregor v roli statečného dvořana se snaží, seč mu síly stačí, ale co je to platné, když hlavní hrdina hraje špatně a je krutě nesympatický! (Ať mi to pan herec promine, ale jeho tvář je předurčena k hraní záporáků.) Princezna je neslaná, nemastná, nevýrazná. O některých dalších postavách raději ani nemluvit. Škoda, že se pohádky neujal nějaký jiný režisér.