Hodnocení: 65 %

Ivan je jen jeden

USA / 2020 / 95 min / 65%

Zase na úvod malé info. Ivan je gorila. Příběh se odehrává na začátku 90. let v USA. Není to ruský film, je z produkce studia Disney. A je hraný.

Hrdinou příběhu je gorilí samec, žijící téměř odmalička mezi lidmi. Společně s dalšími zvířaty, slonicí, psem, lachtanem nebo papouškem, vystupuje v cirkuse v příměstském nákupním středisku. Uvadající popularitu cirkusu se jeho majitel pokusí oživit malým slůnětem, které se stává hvězdou programu. V Ivanovi tato změna kromě malé žárlivosti vyvolá také otázky o životě ve volné přírodě a svobodě. Ivan v sobě zároveň objeví jistý talent, jejž zde nebudeme prozrazovat.
Film se inspiroval skutečným příběhem gorily žijící 27 let v zajetí. Protože je určen dětem, zvířata zde mluví lidskou řečí a digitální technika jim propůjčuje projev jakékoli emoce, takže jim věříte každý úsměv i slzu. V původním znění zvířatům propůjčily hlasy hvězdy jako Sam Rockwell, Angelina Jolie, Helen Mirren či Danny DeVito. Film je milý, dojemný, nostalgický a v klidu plynoucí. Nečeká vás zběsilá akce ani démonický záporák. Proto se nemusíte bát pustit film menším dětem. Nicméně se zde hodně a hodně povídá a film působí skoro pořád smutně, takže je otázkou, jestli to právě zmiňované malé děti bude vůbec bavit.