Hodnocení: 65 %

Hledá se Yetti

USA / 2019 / 95 min / 65%

A máme zde čerstvého držitele Zlatého glóbu za Nejlepší animovaný film roku. Zbystřete pozornost, jelikož dokázal porazit tyto konkurenty: Jak vycvičit draka 3, Ledové království II, Lví král a Toy Story 4: Příběh hraček! Těžko říct co vedlo členy Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu k tomu, že dali přednost právě tomuto filmu. Možná je to jejich věkem, třeba tím, že všechny filmy až na Yettiho mají své předchůdce, a nebo je Hledá se Yetti opravdu nejlepší!?

Sir Lionel Frost je chrabrý a energický dobrodruh, který se považuje za předního odborníka na mýty a příšery. Ovšem nikdo jeho objevům nevěří. Aby svůj názor obhájil, vydává se na americký severozápad objevit – Yettiho, chybějící vývojový článek mezi opicí a člověkem. To se mu zakrátko povede a nachází Pana Článka – lehce bláznivého, velmi bystrého a citlivého tvora, posledního jedince svého druhu. A naprosto stejně jako u filmu Sněžný kluk se společně vydávají hledat ztracený domov, tentokrát je to bájné údolí Šangri-La.

Během celého filmu jsem nenarazil na žádný typicky vstřícný prvek určený dětem. Hlavními hrdiny jsou čtyřicetiletý dobrodruh a jeho družka. Po krku jim jde zabiják, nejdříve s pistolí, pak sekerou, poté cepínem i holýma ruka. Hledá se Yetti určitě není lepší než předchozí počin studia Laika Kubo a kouzelný meč. Nicméně není vůbec špatný, nenudil jsem se (úvodní lov Lochnesské příšery nebo setkání s babičkou Gamou jsou brilantní), ale vězte, že vaše děti budou sledovat film pro dospělé. Je animovaný, to ano.