Hodnocení: 40 %

Hilda a král hor

Velká Británie, USA, Kanada / 2021 / 82 min / 40%

Seriál o Hildě se těší velké popularitě. Byly již odvysílány dvě série po 13 dílech. Přidejte k tomu komiksy a knihy a nově taky film Hilda a král hor. Ten kupodivu navazuje bezprostředně na poslední díl druhé série. Takže ten, kdo seriál vůbec nezná, je opravdu nehezky vhozen do něčeho, čemu nemusí vůbec rozumět. (To jako Hilda je troll? Aha, ona byla asi člověk. Co je to za divná stvoření? Proč je tam ten trpaslík? To je elf?) Hilda se jednoduše probudí v těle trolla, musí sebrat všechnu odvahu a důvtip, aby se vrátila domů, stala se znovu člověkem, a zachránila město Trolberg.

Pokud nemáte problém s tím, že Hilda nemá problém se dostat do ucha dvousetmetrového obra a beze strachu s ním hodit řeč, že se pod zemí prohání stádo malých krav, že její domácí zvíře je jelení liška, že coby troll může dělat sedmimílové skoky, uzvedne několikatunové kameny, a považujete to za magicky originální nápady plné fantazie, tak Hilda je právě pro vás! V podstatě se může stát cokoli. Mně bohužel takové bezbřehé a nekonečné, bez pravidel působící, svéhlavé, nelogické, chaotické dění přestává bavit a zajímat. Příklad: Hilda se musí dostat do domu vládce hory. V podzemí objeví hromady zlata, pak se propadne přesně do místa, kde potřebuje, a kde se nachází jakási želatinová červená koule, která ji při dotyku vcucne. Hilda se ocitne už ve své podobě v podivném světě, pak je přenesena na jiné místo, pak se na Hildu sesypou červení malí něco jako gremlins a začnou ji kousat… A tak pořád dál a dál. Hilda a král hor je destrukčně smutným filmem, samí zlí trollové, obr. Jen si říkám, jak někomu válka s hrůzou nahánějícími trolly, ustavičný strach o Hildu, matky o dceru, v plné délce filmu (!), může připadat kouzelná a magická. O humoru ani nemluvím, ten se rovná nule. Tvůrci dělají všechno proto, aby film působil nevšedně a zvláštně, a to za každou cenu!

Hilda je megapopulární, možná jste propadli jejímu kouzlu, nebo se může lehce stát, že si ji velmi rychle oblíbíte. Má k tomu všechny předpoklady. Především nebojácnou, milou a svobodomyslnou hrdinku, kterou nelze nemilovat, ale taky krásný vizuál. Bohužel pro mě je pouze chabou napodobeninou filmů od Mijazakiho. Seriál si mě bohužel nezískal a z Hildy a krále hor jsem byl velmi zklamaný. To vám ovšem nebrání mít opačný názor, který respektuju (viz hodnocení seriálu i filmu na ČSFD kolem 85%). (VOD)