Hodnocení: 80 %

Fany a pes

Německo, Lucembursko, Belgie, Česko / 2019 / 87 min / 80%

Na začátku se dozvíme, že se příběh odehrává v Lipsku v roce 1989. V té chvíli asi každému dospělému dojde, jak film dopadne, ale než se dobereme konce, čeká nás napínavá podívaná.

Dvanáctiletá dívka Fany se stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Ve skutečnosti obě emigrovaly na Západ. Fany se odvážně vydává kamarádku hledat, chce jí vrátit Sputnika. Stane se tak svědkem pohnutých událostí, které zmítaly Evropou na konci osmdesátých let.

Sledujeme příběh podle skutečných událostí s obrovským smyslem pro detail (holky nikdy neochutnaly opravdovou Coca-Colu, všude Trabanty a Wartburgy, telefony na mince, oprýskané zdi, věšák v kuchyni visící na provázku, proslovy straníků, pionýrské šátky, v oknech totožně blikají televizní obrazovky – všichni sledují nepřátelskou televizi (čti západoněmecké vysílání)). Ideální film pro školáky do dějepisu!

Další silnou zbraní je dvojrozměrná animace, která prostě tomuto filmu sluší. Dobové fotografie na závěr náš zážitek ještě umocní. Hudba skvěle vybraná. Humoru je zde tak půl procenta, jde o vážný film o vážných věcech (Fany dostane facku; tátu jí zavřou do kriminálu). Před autory smekám, jak napínavě a přitom laskavě z pohledu dítěte toto téma zpracovali! Příběh o přátelství a odvaze, který se hluboce dotkne malých i velkých. Na větvi z filmu budou jistě víc tvoji rodiče než ty. Apropó. Bunkr ve větvích stromu je super!