Hodnocení: 20 %

Divnosvět

USA / 2022 / 103 min / 20 %

V animáku Divnosvět se ocitáme v zemi, kterou obklopují zasněžené a nebezpečné hory, přes které se zatím nikdo živý nedostal. Právě v nich je objevena zajímavá zelená rostlina plná neznámé energie. Po mnoha letech, kdy jim plodina nabídne zdroje energie, obživu a způsobí doslova průmyslovou revoluci, začnou rostliny hynout. Takže nezbývá než se vypravit do samého nitra země a najít příčinu katastrofy.

Studio Disney do toho v roce 2022 praštilo. V jakém směru? Ve filmu pro děti se na plátnech kin jako hlavní postava objevil homosexuálně orientovaný mladík. V tomtéž roce ve snímku Rakeťák homosexuálně orientovaná žena. (V minulých letech šlo většinou o narážky, náznaky, jednu dvě věty, například ve filmu Frčíme.) Tomu, že má gay Ethan tatínka bělocha a maminku černošku, již nepřikládám důležitost. Vedlejší postavy jsou spravedlivě namíchány a mají všechny odstíny pleti. A máme tu i hendikepovaného trojnohého pejska. Víc vyvážený film už ani být nemohl. Splňuje všechny nevyslovené, ale v každém filmu a seriálu nacpané parametry firmy Netflix…

Bohužel se domnívám, že cpát do filmů a pohádek pro děti homosexuálně orientované hrdiny je špatně. Tady je to navíc za každou cenu, a při každé příležitosti se na to poukazuje. Jako by na prvním místě byla rovnoprávnost mužů a žen a etnik a sexuální orientace a pak teprve příběh, dialogy, postavy, hudba, animace atd., prostě to, co z filmu dělá film. Ve světě je uznáváno až sedmdesát druhů pohlaví. Co když se o svá práva začnou hlásit i další??!! To budou filmy! Mimochodem hlavní hrdina, ať byl jakýkoli, mi byl značně nesympatický, pořád se jen culil jako blbeček, všichni z něho dělali hrdinu pro nic za nic a jeho postava byla úplně zbytečná. Hlavními hybateli děje byli totiž jeho táta a děda.

Divnosvět je divný. Je to takový mišmaš, od všeho trochu. Tam od Croodsových, tam z Avatara, z Loraxu a tam z Byl jednou jeden… život.