Hodnocení: 10 %

Čtyřlístek ve službách krále

Česko / 2013 / 90 min / 10%

Tak jsme se konečně dočkali! Jeden z nejpopulárnějších, ne-li nejslavnější český komiksový seriál všech dob – Čtyřlístek – se dožil filmového zpracování!

Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík se vydávají na výlet do Prahy. Přepadne je tu lev, který je podzemními chodbami Pražského hradu dovede až k samotnému císaři Rudolfovi II.! Ten podnikl cestu časem z minulosti do přítomnosti, protože podle předpovědí věhlasných císařských astrologů jenom Čtyřlístek může získat císaři zázračný kámen mudrců, zachránit mu život i trůn. O vládu totiž usiluje proradný alchymista Kelly s démonem zimy Zimozelem.

Síla komiksového Čtyřlístku spočívá v jeho přímočarosti a hlavně v dobrých nápadech. Za jeho popularitu vděčí ilustrátorovi Jaroslavu Němečkovi a hlavně Ljubě Štíplové, která jako scenáristka svými příběhy nadchla mnoho, nejen dětských, čtenářů. Ljuba Štíplová bohužel již nežije, a proto kvalita jednotlivých příběhů, na kterých se podílí několik autorů, je velmi kolísavá. A příběh Čtyřlístku ve službách krále je toho bohužel důkazem.

Autoři scénáře Hana a Josef Lamkovi už pěknou řádku let píšou komiksové příběhy Čtyřlístku, ale napsat scénář k filmu, a hned celovečernímu, bylo bohužel nad jejich síly. Co funguje na papíře, nefunguje zákonitě na filmovém plátně. Laskavý humor původního Čtyřlístku se zde scvrkl na pády a narážení postav do nejrůznějších překážek. Příběh, ač v podstatě jednoduchý, je vyprávěn zmateně, nepřehledně, je zalidněný pro děj naprosto zbytečnými postavami. Na mnoha místech se dostavuje pocit deja-vu. Např. lev, který celou dobu jen řve jako lev, začne na konci filmu z ničeho nic mluvit. Nikdo se nesmí dotknout kamene mudrců, jinak mu zezlátnou ruce, ale Piňďa s Fifinkou se ho na začátku filmu dotkli aspoň desetkrát a nic se jim nestalo atd. Ani nemluvím o všudypřítomných reklamách hlavních partnerů, které disponují značnou mírou vlezlosti.

Hudba Ondřeje Soukupa je možná zajímavá, nicméně pro Čtyřlístek nevhodná a trčí z filmu jako pěst na oko.

První celovečerní Čtyřlístek dopadl tragicky. Tvůrci se mají ještě co učit. Příště to snad dopadne líp. Hlavně to chce mít v ruce pořádný scénář. Filmový!