Hodnocení: 35 %

Chlapec, kterému říkají Vánoce

Velká Británie / 2021 / 106 min / 35%

Asi patnáctiletý Nikolas se vydá hledat svého tatínka, který se ztratil i s celou královskou výpravou. Při své cestě objeví kouzelnou zemi Elfmág, kde žijí malí šťastní lidé. Najde Nikolas svého otce? Vrátí se domů?

Rád bych se zaměřil jen na postavy. Otec, holka Nůšenka, myš Míka, Pravdomluvka… celkem zajímavé figury, bohužel jsou trestuhodně jen lehce načrtnuté, bez hlubších rysů a motivací, působí vyprázdněně, jen se objeví a hned zase zmizí. Nejvíc to trčí z pana krále. Jeho role je do příběhu tak krkolomně našroubovaná, že rozum vám to nebere.

Obsazení Sally Hawkins, která doposud hrála samé roztomilé a láskyplné postavy, do role zlé královny elfů bylo osvěžující, nicméně bychom mohli polemizovat, zda správné. Královna vždycky kouzelnou holí á la Saruman někoho vyzdvihne do stropu. A aby bylo teda poznat, že je fakt zlá, říká tendenční věty jako: „Můžeme ztratit naši kulturu, náš domov.“

Postavy se vůbec chovají divně, protikladně, podle toho, co se zrovna scénáristům hodí. Pravdomluvka nejdřív probudí trolla, pak si přeje klukovu smrt a během dalších pár vteřin ho zachraňuje. Je schizofrenní, či co? Postrádá to elementární logiku a není to ani bláznivě vtipné. Návrat uneseného chlapce působí velmi rozpačitě a nevěrohodně. Tím se dostávám k další věci. Přijde mi, že aby film splnil jisté kvóty, jsou do rolí obsazováni i neherci, a o přijetí či nepřijetí rozhoduje pouze barva pleti a bílá se rozhodně nenosí. Což dokazují v tomto filmu unesený chlapec a jeho rodiče, děti poslouchající pohádku či učitelka, a to prosím v historicky seversky vyhlížející pohádce. O moderních slovech v této pohádce ani nemluvě (zdravotní péče, životní minimum, expedice, adaptovat…).

Mimochodem princip vyprávění, kterým je protkán celý příběh, je pochopitelně zkopírovaný z legendární pohádky všech pohádek Princezna nevěsta. A ještě k tomu hloupě. Babička vypráví příběh, ve kterém tatínek vypráví příběh, tak to je vážně na palici.

„Pravda je někdy bolestivá a ta bolest nikdy nezmizí. Ale naučíš se s ní nějak žít a díky ní budeš pak silnější,“ tak to je jediná věta, kterou bych mohl pochválit. Na tak výpravný, drahý, triky nabitý spektákl je to bohužel hodně málo.