Hodnocení: 40 %

Chlapec a volavka

Japonsko / 2023 / 125 min / 40 %

Děj se odehrává během druhé světové války, kdy dospívajícímu chlapci Mahitovi umírá při požáru nemocnice maminka. Mahito se pak s tatínkem stěhuje z Tokia na venkov. Přichází pro mě první šok. Na venkově bydlí sestra Mahitovy maminky. Evidentně je těhotná s jeho tatínkem.

O dům se stará sedm starých babiček vrásčitých jak staré vrby. Milují kouření cigaret. To je vtipné. Nicméně pro vývoj pohádky nemají takřka žádný podstatný význam. Důležitá by měla být ona volavka z názvu filmu, na kterou Mahito záhy naráží skoro na každém kroku. Ale ať to beru z jakékoli strany, i ta volavka, ve které se ukrývá jakési podivné zubaté stvoření, je jenom nepodstatnou figurkou dobrou akorát k tomu, aby dala filmu název.

Mistr animace Hajao Mijazaki podepsaný pod Chlapcem a volavkou ze začátku nikam nespěchá. Děj plyne pomalu, sledujeme krásy přírody a jsme plni očekávání. Ovšem to co přijde bych slušně nazval čurbesem. Lusknutím prstu (vcucnutím do podlahy), jsme vtaženi do magického světa, kde se hrdina setkává s udatnou rybářkou Kiriko. Opět bez mrknutí oka (ponořením do vody) se ocitáme v dalším světě, kde Mahito potkává ohnivou dívku Himi. Ve chvíli, kdy je hrdina vtažen do dalšího světa (přes nějaký světelný portál), ve kterém potkává starce s levitujícím žhnoucím šutrem a začnou se vést duchaplné řeči o zkáze světa, mi začíná být všechno jedno. Nemluvě o tom, že si pan mistr animace dělá co chce, a vymýšlí hrdinům pravidla typu: jestli se dotkneš této figurky, bude s tebou zle. Ty tam nesmíš, a ty jo. A já si kladu otázky: A proč? A jak to? A odpovědi nikde.

Nic proti, ale i ten hlavní hrdina mi přišel nesympatický. Rozmazlený, nechá si posluhovat starými ženami, lže, všichni z něho dělají osudového hrdinu, kterým vůbec není a ani si tuto nálepku ničím nevyslouží.

Dobře, mikroskopicky se zde objeví humor (Udělej z něho špíz. Já tam nechci. Ono kouření.), miniaturně zajímavé hlášky (Mahito znamená upřímný, proto jsi tak cítit smrtí.). Ale to nestačí! K čemu jsou všechny ty kouzelné magické světy, které se střídají jak na běžícím pásu? Odpovím. Zakrývají nulový, ničím nepřekvapující děj.

Film je utnutý zničehonic a místo filmového zážitku se alespoň u mě dostavilo velké zklamání. Na ČSFD momentálně 79 %, u mě sotva 40 %.