Hodnocení: 65 %

Chlapec a svět

Brazílie / 2013 / 80 min / 65%

Malý chlapec žije s maminkou na venkově a postrádá svého tátu, který odešel za prací do vzdáleného města. Sedne proto na vlak a vydá se za ním. Cestou poznává moderní průmyslový svět, připlete se do víru divokého karnevalu a nevinnýma očima sleduje životy dospělých.

Brazilský animovaný film Chlapec a svět je smutným filmem. Dětským bych ho ani možná nenazýval. Líbit by se mohl citově a intelektuálně založeným lidem, kteří hledají něco zajímavějšího, než jen blockbustery velkých filmových společností se slavnými hvězdami.

Bohatí kapitalisté vykořisťují chudý lid, lidé před krutou pravdou raději zavírají oči a najde se jen málokdo, kdo se systému vzepře… snímek tedy nezpracovává nic nového a tudíž v divákovi nemusí vzbudit patřičné emoce.

Kreslený je velmi jednoduše pastelkami. (Kroužek místo hlavy, dvě čárky místo očí, pět červených čárek to je tělo, pak čtyři čárky končetiny. Nemá ani ústa. Takhle třeba vypadá hlavní postava.) A věřte, že to vůbec nevadí, když přistoupíte na hru tvůrců. Stylizaci tohoto filmu jen tak nezapomenete.

Závěrečné rozuzlení pak celý film obrátí trošičku vzhůru nohama a vy si budete možná přát film vidět ještě jednou, jak že to tam vlastně bylo.