Hodnocení: 65 %

Červený střevíček a 7 statečných

Jižní Korea / 2019 / 92 min / 65%

Sněhurka v této pohádce je poměrně baculatá. Ovšem najde pár kouzelných červených střevíčků, které ji promění na hubeňoučkou krasotinku. Má to ale jeden háček! Střevíce patří zlé čarodějnici, která je chce zpět. Sněhurka samozřejmě potkává trpaslíky. Ve skutečnosti jsou to ale zakletí princové.

První minuta mně učarovala a ohromila, slibovala velké věci, ale vzápětí mě slušně nahlodaly pochybnosti v podobě zrcadla ze stromu nebo chaoticky vysvětlené historie království. A pak to šlo ráz na ráz a mně nezbývalo, než si po každém nadšení asi desetkrát povzdechnout.

Červený střevíček k nám doputoval z Jižní Koreje. Zatímco z jejich filmů a seriálů by si leckteré země měly vzít příklad, bohužel v tvorbě pro děti či v tomto případě animovaného filmu, jim to nejde. Možná až přespříliš vzhlíží k americkému filmovému průmyslu. Projevuje se to očividným kopírováním motivů i samotných postav. Jen tak namátkou: zelená barva trpaslíků a zlý princ Průměrný vás upamatuje na Shreka. Jeden z trpaslíků používá pánvičku jako Captain America štít. Merlin metá blesky jako Doctor Strange a v jedné chvíli prolétne mezi budovami jako Spider-Man, Zajda jako by z oka vypadl velkým zvířatům, která používají Croodsovi. Hrdinové létají na dřevěném robotovi jako Škyťák na Bezzubce. Zlá víla jako by z oka vypadla maceše Lociky a Červený střevíček je snad úplně přes kopírák celá Locika. Velmi rušivě na mě působily v jinak historicky laděném snímku moderní výrazy a prostředky (selfie, vegan, roboti, motorová pila). Nad logickými přešlapy typu, že meč Excalibur může vytáhnout jen pravdomluvný člověk, přičemž ho vytáhne Sněhurka, která jen před chviličkou lhala o svém jménu, jsem už jen mávl rukou.

Co se mi líbilo, tak odhalení tajemství Červeného střevíčku už v polovině filmu! První skoro polibek u rozkvetlé louky byl z těch, které si prostě zapamatujete. Hrátky se slovy jako Pino, Noki a Kio jsou taky prima, proměňování trpaslíků do původní podoby, když se na ně nikdo nedívá, patří mezi vskutku originální nápady.

I přes asi milion výhrad vás film nemusí otrávit. Budu doufat, že časem k nám z Koreje připutují kromě seriálů a filmů i skvělé animáky. Zatím se tak nestalo a ani Červený střevíček to nezměnil. (KINO)