Hodnocení: 85 %

Čarodějné námluvy

Česko / 1997 / 75 min / 85%

Král s královnou mají tak trochu lehkovážného až hloupoučkého synáčka. Aby ho naučili moudrosti a zodpovědnosti, uchýlí se ke kouzlům, což se bohužel obrátí proti nim.

Král vypráví sen své ženě královně: „…taky se tam objevila tvoje matka…“. Hned jsem se rozesmál. A to byly první vteřiny této televizní pohádkové komedie. Pokud se čarodějný lektvar sestává z čisté pavučiny a motýlího sosáčku, tak vám i přesto, že jste jej nepožily a slouží k vytvoření dokonalého make-upu, vykouzlí úsměv na tváři.

A proč si tento skvost vysloužil hodnocení 85%? Začnu hláškami: „Já je tak nesnáším. Proč jsem je rovnou nenechal upálit.“, „Tvůj děd byl blázen.“ „Nebyl, jen měl trvalé potíže s hlavou.“ „Ale trvalé.“, „Pojedeme k babě. Aspoň projedeme koně.“ „Bože, ta chlupatá zvířata.“, „To je tchoř. Funguje jako větráček.“, „Nechutenství si můžete pořádně vychutnat.“, „Štolba je přece hloupý. Sám jsem ho vybíral.“, „Takhle to vypadá, když Valentýna čaruje?“ „Ne, takhle to vypadá, když Valentýna šlehá.“, „Otče, promiň, ale jsi nechutný.“

Dále tu máme zpívajícího sloužícího, přepočítávání králíků, rodinné rady v půl šesté ráno, kočku na ledvinách, čmeláka ve špiritusu, prkenně zaklíněného prince mezi dva trůny, kukaččí vejce co funguje jako pojistka a Nárožného hlíznatý mor, to jsem se fakt už dusil smíchy.

Ano, spíš jde o komedii než o pohádku pro děti. O genialitě scénáristy, tohoto času úspěšného producenta Jana Lekeše, svědčí i to, že se čarodějnice princi přiznává k podvodu už v půli pohádky! Bohužel právě ve druhé polovině pohádka ztrácí dech, jinak by byla téměř dokonalá. A ještě taková perlička. Zmiňovaný scénárista je manželem herečky Nely Boudové, toliko představitelky čarodějnice.