Hodnocení: 65 %

Belle

Japonsko / 2021 / 122 min / 65 %

Belle je už sedmým filmem mistra japonské animace Mamoru Hosody, který se mimo jiné proslavil v roce 2006 Dívkou, která proskočila časem. Belle je vlastně takovou moderní verzí Krásky a zvířete.

Otevírají se před námi dva světy. Prvním je japonská vesnice, v níž plachá a neobratná Suzu prožívá svůj neutuchající smutek z matčiné smrti, která jí vzala schopnost zpívat a odcizila ji jejímu otci. Druhým je virtuální realita “U”, aplikace, do které může vstoupit kdokoli třeba přes svůj mobil a stát se kýmkoli a začít nový život. V této virtuální realitě se Suzu mění v Belle, megapopulární zpěvačku s pěti miliardami fanoušků. Kromě obdivovatelů tu ale potkává i Zvíře, zjizvenou obludu.

Belle je filmem pro náctileté, nikoli pro menší děti. Opět tu máme školní prostředí tak typické pro japonské filmy a seriály. Všichni používají mobily, důležitá je sledovanost, fanoušci, chaty… a ještě je to k tomu anime. Prostě film jako dělaný pro teenagery. (Budu teď škaredý. Anime je jeden ze způsobů, aby se puberťáci necítili trapně sami před sebou a ostatními při sledování animáků, které mají v podstatě pořád rádi.) Film je zbytečně dlouhý, má dvě hodiny (filozofuje se tu o štěstí, dlouhé záběry, nadbytečné postavy…).

Máme tu téma Krásky a zvířete a já si opět musel klást otázky typu: Proč je křehká dívka přitahována k netvorovi? To ji nenapadne, že uvnitř se může skrývat také netvor? Co kdyby se ze zvířete vyklubal hnusný oplzlý dědek nebo megera ženská? Na druhou stranu se mi líbilo, že to zde zazní na plná ústa: „Holky přitahují drsní kluci, uvnitř je osamělý a laskavý, jsem jediná, která mu rozumí, nechceš, abych viděla, co ukrývá tvé srdce…“ Prostě co se asi holce honí hlavou, když ji poblázní nějaký darebák. V Belle: „Máš modřiny. Bolí to? Proč je máš?“ Asi ochranitelský komplex.

Vizuální stránka je samozřejmě parádní. Anime se prostě nikdy neokouká. I když velryba s reprákama na hřbetu byla celkem komická.

Přiznám se, že v půlce filmu jsem opravdu nevěděl, kdo je zvíře, kdo získá srdce Belly (tajemný a krásný kamarád z dětství nebo zmatený slon v porcelánu a milovník kanoistiky)? Vyklube se ze školní princezny Luky potvora? Hosoda mě ale překvapil, neříkám mile nebo nemile, ale překvapil a vytasil se s úplně jiným koncem. Když jsme u toho konce, je mírně přitažený za vlasy, jak tomu často u anime (která jsem měl tu čest vidět) bývá, na můj vkus se tu dějí kapánek méně pravděpodobné zázraky.

Jak tak koukám, pořád jsem jen kritizoval. Ale rozhodně film stojí alespoň za jedno zhlédnutí a určitě nebudete litovat těch dvou hodin.