Hodnocení: 65 %

Auta 3

USA / 2017 / 102 min / 65%

Legendární závoďák Blesk McQueen zjišťuje, že stárne. Nová generace závodních aut mu dává pěkně na frak. Zpátky do hry mu může pomoci pouze mladá automechanička Cruz Ramirezová, která ovšem sama pomýšlí na závodění. Slavný závoďák s číslem 95 musí ve Zlatém pístu všem dokázat, že nepatří do starého železa.

Auta 3 se vrací ke kořenům, tedy k jedničce. Dvojka ala James Bond je zapomenuta. V podstatě se zde využívá klasické klišé ze sportovních filmů, kdy sláva hvězdy pohasíná a je třeba napnout síly ke comebacku nebo navždy pohasnout.

Jak stárne viceprezident Pixaru John Lasseter, mimo jiné scénárista a režisér prvních aut a exkluzivní producent třetího pokračování, (že by taky jeho hvězda pohasínala?) tím více se ve filmech Pixaru objevuje patos, nostalgie a návraty ke kořenům (Vzhůru do oblak, Univerzita pro příšerky, Hledá se Dory) Postihlo to i Auta 3. Tím je předem dáno, kterým směrem se snímek bude ubírat. Plus jakou cestou. A Pixar tak klesá na úroveň jiných dravějších studií. (Koňskou dávku nostalgie má v sobě i aktuální pixarovka Coco, která ovšem dopadla mnohem lépe než Auta 3, ale vzhledem k její lednové premiéře v ČR, ji najdete v přehledu až příští rok.).

PS: Destrukční závod na šílené osmičce potěšil!