Hodnocení: 65 %

Asterix a tajemství kouzelného lektvaru

Francie / 2018 / 82 min / 65%

Tajemství síly obyvatel malé galské vesničky se ukrývá v kouzelném lektvaru. Recept na jeho výrobu pečlivě střeží druid Panoramix. Když ale jednoho dne utrpí ošklivý pád při sběru jmelí, musí si připustit, že už není nejmladší. S pomocí svých věrných přátel Asterixe a Obelixe se vydává hledat vhodného talentovaného následovníka, kterému by své řemeslo a tajemství lektvaru mohl předat. To ovšem vyvolá zájem těch nejmazanějších a nejhanebněji smýšlejících druidů.

Nejvíc mě bavily nejmenší a zároveň nejmladší postavy. A to malá vynálezkyně Pektin a především mláďátko divočáka. Je škoda, že neměli více prostoru a jejich osudy vyšuměly trochu doztracena. Proč? Protože hlavní postavou je tentokrát Panoramix, za ním pak Asterix a Obelix a Idefix a temný mág Sulfurix a mladý kandidát na druida Teleferix, pak tu máme náčelníka a kováře s rybářem a Trubadixe a ženy galských bojovníků a Caesara a Římany a piráty,… A každá z těchto postav má co říct, má své fanoušky a kdyby tam nebyla, tak by tomu něco chybělo. Divím se, jak celkem s bravurou tuto přehršel postav tvůrci zvládli.

Některé vtipy byly bravurní („Díky, že se ptáš. To mi umožní vyprávět příběh se zvukovými efekty a hlubokým hlasem.“) Některé momenty byly trošku slabší (uměle vyvolaný konflikt mezi Asterixem a Obelixem) a něco bylo vyloženě trapné a nehodné Asterixe (závěrečná bitva pomocí opět jakéhosi transformera vyrobeného z živých Římanů!) Letos nemám problém Asterixe zařadit do nadprůměrných filmů (Asterix: Sídliště bohů z roku 2014 nebyl tak dobrý.)