Hodnocení: 65 %

8bitové Vánoce

USA / 2021 / 97 min / 65%

Děj 8bitových Vánoc se odehrává na předměstí Chicaga na konci 80. let minulého století. Hlavním hrdinou je desetiletý Jake, který se snaží získat k Vánocům nejnovější a nejlepší videoherní systém Nintendo. „Potřebuju mobil. Představ si, že jsem v hořícím sirotčinci, a potřebuju zavolat pomoc.“ Takto v úvodu přesvědčuje dcera svého otce, aby dostala mobil pod stromeček. Načež jí tatínek začne vyprávět bláznivý příběh ze svého mládí, kterak i on si na Vánoce přál moderní elektronickou vymoženost.

8bitové Vánoce jsou filmem, který by mohly sledovat děti společně s rodiči, tatínky bude bavit víc, protože jde o elektroniku z osmdesátek. Obsahuje spoustu vtipných situací, které si prostě budete pamatovat ještě dlouho po promítání, a nevypaří se vám z hlavy, jako u většiny filmů. Například, když zavládlo slevové šílenství a nedopatřením Jakeovi maminka koupila holčičí sněhule. Když si je měl nasadit, noční můry s Freddym Kruegerem byly proti tomu nic. Nebo vyprodané panenky před Vánoci připomínající regály v sedmdesátých letech v socialistických zemích. A šíleně šíleného žáka Joshe Jagorského, který snad propadl desetkrát za sebou, si budete pamatovat do smrti.

Na někoho může film působit trošku utahaně, možná je to tím vypravěčem, možná tím, že opravdu nejde o nic jiného, než sehnat hru Nintendo. Ale i přesto vás téměř po celou délku filmu tvůrci udrží v napětí, jak to dopadne. Troufnu si říct, že děti v tomto filmu hrají líp než dospělí. Hlavně smekám před výkonem hlavního hrdiny, ztvárnil ho Winslow Fegley, kterého jste mohli vidět ve filmu Timmy Failure: Mistakes Were Made. Příjemný film, ke kterému se možná vrátíte i někdy jindy. Dýchne na vás takovou tou atmosférou, co má i Sám doma. (VOD)