Miles Morales žije v Brooklynu celkem spokojeně dvojí život. Jeden jako Miles a druhý jako Spider-Man. Znovu se ale setká se svou kamarádkou Gwen, pavoučí dívkou. Při jedné akci se ocitají v Mnohovesmíru paralelních světů, kde mezi pavoučími hrdiny dojde k rozporu, který málem končí zkázou.
Pokud jedna ze superhrdinek likviduje tvora z jiné dimenze na motorce a je v jiném stavu, jde o celkem zajímavý prvek. Když si Spider-Man píše esemesky během souboje s padouchem, je to vtipné i cool zároveň. Sympatické mi bylo, že si příběh vystačí s jedním záporákem, který na první pohled vypadá jako padouch třetí kategorie a má až zesměšňující jméno: Flek. Líbil se mi Spider-Man v dizajnu Sex Pistols, jak si hrdinové povídají vzhůru nohama nebo stojí na stěně budovy. Hlášky: „Načas je o pět minut dříve.“, „Má výtvarný talent po svém strýci. Je záškolák, to má po svém strýci.“, „Nemůže mít dort, když ho snědl. Pokud neupeče dva dorty.“, padají jen v úvodu. A jsme u kamene úrazu. První polovina měla vtip a šťávu. Jenže pak vyplouvají na povrch temné a temnější skutečnosti plné osudových momentů (Byli jste domluvení? Tys to věděl? A ty taky?).
Tento film se za každou cenu snaží být cool, mnohoznačný, tajemný, vícevrstevnatý, chytrý, až je chycen do vlastní pasti, nebo chcete-li, v paralelních světech. Divoká jízda, kdy na vás postavy chrlí jednu větu za druhou, a to i při divokých bitkách, obrazy tak rychle kmitají, že to prostě napoprvé a v kině, kdy si to nemůžete zapauzovat a vrátit, nepoberete, i když jste dospělý. Když už mě film začínal unavovat a vyhlížel jsem konec, vyskočily na mě závěrečné titulky. Cože? Něco mně uteklo? Nechápal jsem. A pak nějaký hlas v titulcích zahlásil: „Miles Morales se vrátí ve filmu Spider-Man: Až za paralelní světy.“ Podraz. No neřekl bych, že mám chuť tuhle natahovanou a stále se generující žvejku ještě jednou přežvejkat, abych se dozvěděl, jak to celé dopadne. Délka 140 minut je prostě peklo. A to jsme teprve v půlce. Ať mi nikdo neříká, že to nešlo zkrátit na polovic a odvyprávět v celku. Tvůrci se tak trochu opájí sami sebou a svou genialitou, až jim kapánek prší do nosu. To víte, získali za minulého spajdýho plešouna. Přeloženo, za Spider-Mana: Paralelní světy (2018) Oscara a Glóbus a Baftu a Saturna a já nevím co ještě.