V roce 2024 jsme se dočkali animované verze veleslavné Pyšné princezny (1952). I zde potkáme krále Miroslava, který se v převleku za zahradníka, snaží napravit tuze namyšlenou Krasomilu.
Asi mělo nějaký smysl přiblížit současným dětem tuto klasiku jinak a znovu. Myslím, že se tvůrci snažili, seč mohli, aby pohádka byla jiná a přitom zůstalo to podstatné. Dialogy ale měnili pokaždé, kdy jim to scénář dovolil, snad aby výsledek nevypadal jako plagiát. Něco se povedlo, něco méně. Začneme třeba klady.
Hrad, park, kašna, obyčejné dveře, interiéry, Panská skála a ten jabloňový sad! No nádhera. Voda vypadá jako voda, les jako les. S postavami je to horší, ale to už odbočuju. Prostě vizuál na české poměry skvělý! Některé kratičké dílčí záběry a situace jsou kouzelné, originální a nápadité. Třeba když na ševce padají nejdřív květiny a pak na něho hledí hlava koně. Nebo pohledy ze zahradního domku na okna princezny. Princ Zlatoslav z Blyštivého království se svým pavím límcem jako disko showman ze sedmdesátých let. Vzájemné usínání ústředního páru, když si chtějí sdělit závažné věci. To jak se princezna v několika vteřinách musí rozmyslet, zda ji zahradník stojí za to, aby všechno opustila, je prostě skvostný záběr, podotýkám, vyjádřený animovanou mimikou. Princ princeznu nese na zádech jako v korejském seriálu, to já oceňuju. S lasičkou a psíkem nemám nejmenší problém, jak víc chcete potěšit děti?
No a teď zápory. Princ ve svých nádherných šatech a zlatým řetězem na krku není výběrčímu daní vůbec podezřelý. Princeznina chůva je tragická. Zatím co princezna spí, promenáduje se jí v pokoji jak princ, tak podlý rádce Maximus. Opravdu by zahradníkovi nechali v žaláři loutnu? Troubení na roh je trapně otravné a hlučné. Jízda na kládovém tobogánu fraška. Stejně tak závěrečný boj ve větrném mlýně. Jsme svědky novodobých prvků, které si možná animátoři mohli odpustit, jako třeba když pejsek ovládá kung-fu nebo zvedá palec nahoru. Co bylo hodně přes čáru, jak zlý Maximus pálí šípy, hází řemdihem, aby zabil zahradníka i princeznu! To by musel pozabíjet i jiné, třeba krále, aby se chopil moci.
Děj provází nic moc písničky. Řada scén známých z původní verze vyšumí do ztracena. Pohádka i přes akčnost působí zdlouhavě. Nelibě jsem také nesl, že se jaksi vytratil vtip. Já osobně podruhé novou Pyšnou princeznu vidět nepotřebuju. Zůstávám věrný originálu. Ale dovedu si představit, že naše děti to budou mít právě opačně. Jinými slovy, klidně s nimi vyrazte do kina. Litovat nebudete, obecně se těší popularitě.