Takže si to shrňme. Podle pana Habáně je nejlepší pohádkou na světě Tři oříšky pro Popelku. Nejlepším animákem na světě Není král jako král. Nejlepším rodinným filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku.
V titulcích jsou na prvních sedmi místech uvedeni dětští herci, včetně Štrůdlíka, dokonce před Ivou Janžurovou, Zdenkou Hadrbolcovou, Josefem Somrem, Petrem Nárožným, Karlem Augustou či Blikavým Petrem, promiňte, Jiřím Lábusem! A o tom to je. Je to dětský film. Ten nejlepší! Páni kluci jsou podle mě nejlepším dětským filmem!
Vraťme se do doby, kdy byl pan doktor tak velevážená osobnost, že kolem jeho návštěvy sestry byli ochotni kmitat výpravčí, jeho žena, nevlastní syn Tomáš či služebná, která mu dokonce nesla štokrle, aby pohodlně nastoupil do vlaku.
Zazní zde nesmrtelné hlášky: „Dobrý den. Pumpuju vodu do sta.“, „Dám ti mrtvou krysu na provázku.“, „Kde jste, vy srabíci?“, „Jakej jsem?“, „Ale ne! Ale jo! Ale ne! Ale jo!“, „Vajíčka. Máte v kapsách vajíčka!“, „Jak si trochu líznou vína, hned to s nima pere. A já necítím nic. Vůbec nic.“, „Nechte poklad pokladem a pojďte se radši houpat.“ Mimochodem. Scénu, kdy se Hubert houpá, následně pod ním prdne větev a objeví poklad, jsem jako dítě považoval za naprosto Boží a Nejvíc!
Co Pánům klukům vytknout? Rozhodně nejsou filmem výchovným. Kluci kradou, lžou, pijí alkohol… Mají pomalé tempo. Několikrát opakují motiv s žebříkem… Ale to je asi tak všechno.
Věra Plívová-Šimková si zaslouží za svou tvorbu sochu na Václaváku! Scéna s Magdalenou Reifovou, kopretinami a dvěma bílými pejsky, je jak z romantického hollywoodského velkofilmu! Bomba!