Asi se nebudu moc rozepisovat, proč je pohádka tak chabá. Zde ty nejpodstatnější věci. A) Na ČSFD je nejčastějším a nejvýstižnějším slovem pro tuto pohádku slovo DIVNÁ. B) Což je způsobeno kamerou (jakési rybí oko). C) Taky předlohou (napsal Clemens Brentano, takže jde o filozofickou pohádku). D) Hereckým projevem hlavního hrdiny, jehož duševní stav by patrně psychiatr popsal: „Vykazuje myšlení v realitě, vědomí je lucidní, nicméně trpí vizuální halucinací s bludnou interpretací, zpětná korekce nemožná.“ E) Dialogy: „Zrádná je však temnota, vkrádá se všude, do mysli i do srdce.“ F) Vůbec všichni mluví tajemně, vášnivě a pateticky. („Každá věc pod nebem má svůj určený čas.“) G) Nesmysly. (Manželé mají myrtový keř, ale domlouvají svatbu s princem?! Před lety uřízly panny myrtové větvičky, které po letech vrací princi čerstvé a zelené?! Jistě si je několik let nechávaly na památku.) Atd.
V roce 1992 natočila Svatava Simonová hned čtyři pohádky, rok předtím pět, ještě rok předtím dalších pět, o rok později tři atd. Napadá mě jen jedno úsloví: Sekala to jako Baťa cvičky. Jinými slovy, jako na běžícím pásu. Čímž ovšem dost křivdím panu Baťovi. Ale snažila se. Chápu ji, v kontextu doby atd. Nezdá se vám, že často používám zkratku atd.?
PS: V roce 2024 uvedla televize NOVA reality show Bachelor. Jde o celosvětově úspěšný koncept, kde „pan Božský” v luxusním sídle hledá mezi X kráskami tu pravou. Samozřejmě jde z mé strany o fake news, ale tvůrci Bachelora se museli inspirovat Myrtovou pannou! Jinak to nevidím. (Při srocení dívek u skály jsem musel vybuchnout smíchy.)